Balesetbiztosítás vagy utasbiztosítás
Teljesen különbözőek
A balesetbiztosítás nem ugyanaz mint az utasbiztosítás, bár sokan összekeverik a két biztosítástípust.
A balesetbiztosítások területi hatálytól függetlenül érvényesek, belföldön és külföldön egyaránt jogunk van a kárkifizetésre.
A balesetbiztosítások kötéskor 1 éves időtartamra szólnak, amik az évforduló napján mindig további 1 évvel hosszabbodnak meg automatikusan, hacsak nem rendelkezünk másként.
Az utasbiztosítás ezzel szemben ott és akkor érvényes, ahová és amikorra kötjük. Az időtartam is sajátos: az utasbiztosítást mindig a külföldön tartózkodás idejére kell megkötnünk, legyen ez három nap, egy hét, vagy egy hónap. Védelmünk a kezdeti nap 0. órájában kezdődik, és a záró dátum utolsó órájával ér véget, jár le.
Mikor és hogyan tudnak segíteni
A balesetbiztosítás célja, hogy anyagilag járuljon hozzá felépülésünkhöz, hogy minél jobb körülmények között teljen rehabilitációnk, ha balesetet szenvedünk. Éppen ezért, mindig a szerződésünkben szereplő, előre meghatározott és fix összeget fizetheti ki nekünk, ha sérülésünkből fakadóan jogosultak vagyunk rá. Általában a következőkre fizethet balesetbiztosításunk:
- csonttörés, csontrepedés
- balesetből származó műtét
- kórházban töltött napok térítése
- maradandó egészségkárosodás
Az utasbiztosítás ezzel szemben mindig az aktuálisan felmerült károk mértékével segít, például rendezi helyettünk az orvosi számlát, ami egy külföldi életmentő műtét esetén több millió forint is lehet. Az egyik legnagyobb eltérés azonban, hogy az utasbiztosítás asszisztencia szolgáltatást is tartalmaz, ami annyit tesz, hogy szorult helyzetben nem csak az anyagiakat rendezi helyettünk, de minden szükséges szervezést, intézkedést is lebonyolít külföldön, ami csak ellátásunkhoz szükséges (pl. mentés, kórházba szállítás, hozzátartozók értesítése- akár kihozatala, tolmácsolás, stb.).
Lényegében egyetlen olyan eshetőség van, ahol a két biztosításra egyszerre lehet szükségünk, ez pedig nem más, mint amikor külföldön szenvedünk balesetet. Hiszen ebben az esetben utasbiztosításunk „teszi a dolgát”, és helyszínen rendezi sürgősen felmerült ügyeinket, hazaérkezésünk után pedig balesetbiztosításunk kártérítését kaphatjuk kézhez, miután benyújtottuk a szükséges igazolásokat.
Ebből tehát látszik, a két biztosítástípus kiegészítheti egymást, de semmiképp sem helyettesítheti!